تنظیم Nameserverهای اختصاصی در سی پنل WHM

نحوه تغییر دامین در سی پنل WHM
نحوه تغییر دامین در سی پنل WHM
May 20, 2018
نحوه تغییر رکورد Mx دامنه در سی پنل
May 29, 2018
نمایش همه

تنظیم Nameserverهای اختصاصی در سی پنل WHM

نحوه تنظیم Nameserverهای اختصاصی در سی پنل WHM :

راه اندازی تنظیم Nameserverهای اختصاصی روی سرور سی پنل دارای مزایای فراوانی است، از همه مهم تر اینکه تمام ابزارهای DNS داخلی سی پنل موجب می شوند که تغییرات DNS بسیار آسان تر شود.

این متن نحوه تنظیم و ثبت Nameserverهای اختصاصی جدید در سرور سی پنل را با استفاده از رابط WHM) Web Host Manager ) برای شما توضیح می دهد.

اکثر کاربران تمایل دارند که از نام دامنه خود استفاده کنند، اغلب هم همان نام دامنه ای که به عنوان نام میزبان سرور استفاده می شود و سرورهای خصوصی را اجرا می کند.

برای این مثال، از یک دامنه جعلی به نام example.com استفاده خواهیم کرد. سرور ما host.example.com  نامیده می شود و ما ns1.example.com و ns2.example.com را تنظیم خواهیم کرد.

برای تنظیم سرورهای شخصی شما سه قسمت وجود دارد:

  1. پیکربندی سرور برای پذیرش و پردازش درخواست هایDNS
  2. ثبت نام Nameserverهای جدید در ثبت کننده ای که نام دامنه را کنترل می کند.
  3. در نهایت اشاره به دامنه ها در Nameserver های جدید.

مرحله 1: پیکربندی سرور

به رابط کاربری WHM سرور خود وارد شوید و بخش navigation در سمت چپ با نام Basic  cPanel  وWHM Setup را زیر پیکربندی سرور پیدا کنید. این اولین مورد در نوار navigation سمت چپ است.

در پایین، بخش سرویس دهنده ها را پیدا خواهید کرد.

 

تنظیم Nameserverهای اختصاصی در سی پنل WHM

هنگامی که این صفحه را برای اولین بار بارگذاری می کنید، ممکن است دو Nameserver که از همان نام دامنه مانند نام میزبان سرور استفاده می کنند را ببینید که در محل قرار دارند. اگر چنین است، به مرحله 2 بروید (یعنی ثبت نام سرورهای خصوصی).

اگر هیچ Nameserver ای در لیست وجود ندارد، شما خودتان باید آن ها را ایجاد کنید. به سادگی نام سرور مورد نظر خود را در کادر متن وارد کنید (1) و روی دکمه Assign IP Address کلیک کنید.

شما به همان صفحه بازگردانده می شوید که Nameserver جدید و IP اختصاص یافته شما را نشان می دهد.

شما باید حداقل دو Nameserver را پیکربندی کنید، بنابراین این مرحله را برای ایجاد نام دوم سرور دوم خود تکرار کنید.

هنگامی که انتساب IP ها را انجام دادید، حتما روی Save Changes کلیک کنید (3).

 

اختیاری: ویرایش آی پی های Nameserver  از طریق SSH

سی پنل، تخصیص IP های Nameserver را در یک پرونده به آدرس زیر ذخیره می کند :

/var/cpanel/nameserverips.yaml

اگر شما با استفاده از SSH به سرور خود وارد شوید، می توانید این فایل را به صورت دستی ویرایش کنید و سی پنل از تنظیمات جدید شما استفاده می کند.

root@host [/]# cat /var/cpanel/nameserverips.yaml

:ns1.example.com

1 : 72.52.129.244

count: ‘4

zones: example.com,domain.com,ns1.example.com,ns2.example.com

ns2.example.com

1 : 72.52.129.245

‘count: ‘4

zones: example.com,domain.com,ns1.example.com,ns2.example.com

در مثال فوق، ما از دستور cat برای نمایش محتویات فایل استفاده می کنیم. تغییرات با استفاده از ویرایشگر متن مورد نظر شما مانند: vim و nano یا هر آنچه که شما با آن راحت هستید روی این فایل اعمال می شود. قبل از ویرایش فایل nameserverips.yaml، شما باید این فایل کش را حذف کنید:
root@host [/]# rm /var/cpanel/nameserverips.cache

سی پنل پس از تغییرات، این فایل را بازسازی می کند.

مثل همیشه،Liquid Web support  توصیه می کند که از تمام فایل هایی که به صورت دستی با استفاده از SSH تغییر می دهید حتما بک آپ تهیه کنید!

یک دستور بک آپ ساده:

root@host [/]# cp /var/cpanel/nameserverips.yaml /var/cpanel/nameserverips.yaml.bak

حال می توانید با آسودگی خاطر فایل های خود را تا آنجا که می خواهید تغییر دهید و اگر هر گونه مشکلی پیش آمد، به سادگی می توانید فایل را حذف کنید و فایل اصلی خود را از نسخه بک آپ جایگزین آن نمایید.

نکته بسیار مهم :

اگر شما مجوز های IP موجودNameserver خود را تغییر دهید، باید انتساب ها را در ثبت نام تغییر دهید!

مرحله 2: ثبت نام Nameserverهای اختصاصی شما :

اکثر ثبت کنندگان برای ثبت نام Nameserver های خود هیچ هزینه اضافی را از مشتریان دریافت نمی کنند مگر زمانی که نام دامنه اصلی قبلا خریداری شده باشد.

 

اگر خودتان دامنه را ثبت کرده باشید:

اگر شما نیم سرورهایی را برای نام دامنه ای که متعلق به خودتان است تنظیم می کنید و هم چنین خود شما آن ها را از ثبت کننده دامنه خریداری کرده اید، باید به حساب کاربری خود در همان ثبت کننده وارد شوید و از ابزارهای آن برای ثبت نام های جدید استفاده کنید.
به عنوان مثال، اگر شما ns1.testdomain.com و ns2.testdomain.com را تنظیم کرده اید و testdomain.com را از GoDaddy خریداری کرده اید، برای ثبت نام سرورهای جدید، باید به حساب GoDaddy خود وارد شوید.

پس از یافتن ابزار / صفحه ای که در وب سایت ثبت کننده به آن نیاز دارید، ثبت نام بسیار ساده است.

اکثر ثبت کننده ها از یک فرم بسیار ساده استفاده می کنند که تنها کافی است نام Nameserver مورد نظر و آدرس IP مربوطه را در آن وارد کنید.

اگر وب سایت Liquid Web دامنه شما را ثبت کرده باشد:

اگر شما نیم سرورها را برای یک دامنه تنظیم کنید و آن دامنه به عنوان بخشی از حساب کاربری Liquid Web شما خریداری شده باشد، شما به یک سرویس کمک جدید نیاز دارید که می توانید با ورود به سیستم مدیریت خود و یا از طریق پست الکترونیک support@liquidweb.com از آن استفاده کنید.

مرحله 3 : اشاره به دامنه ها در Nameserver های جدید

گام نهایی در ایجاد Nameserverهای اختصاصی شما، شروع به استفاده از آن ها با اشاره درست به دامنه های شما می باشد.

به ثبت کننده ی خود وارد شوید و سرورهای اختصاص داده شده را ویرایش کنید، اکنون نام های جدید Nameserver شما را نشان می دهد.

لطفا توجه داشته باشید که اگر نیم سرورهای دامنه را تغییر دهید، دامنه به طور موقت کار خود را متوقف می کند در حالی که تنظیمات جدید در کل اینترنت پخش می شود.

اگر خرابی یک مسئله حیاتی برای دامنه شما به حساب می آید، توصیه ما به شما این است که این کار را در تعطیلات آخر هفته و یا آخر شب که ترافیک کم تر است، انجام دهید.

حال که دامنه به Nameserverهای سرور شما اشاره می کند، می توانید از ابزار DNS در رابط های WHM و سی پنل برای تغییر فایل های منطقه خود استفاده کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *