نحوه تغییر رکورد Mx دامنه در سی پنل

تنظیم Nameserverهای اختصاصی در سی پنل WHM
May 29, 2018
نحوه تغییر دامین در سی پنل WHM
May 29, 2018
نمایش همه

نحوه تغییر رکورد Mx دامنه در سی پنل

نحوه تغییر رکورد Mx دامنه در سی پنل :

این متن شما را در فرایند تغییر رکورد Mx دامنه در سی پنل به منظور ارسال ایمیل در یک سرور دیگر راهنمایی می کند. رکوردهای MX بخش مهمی از DNS وب سایت هستند زیرا آن ها محل ارسال ایمیل در دامنه را برای اینترنت مشخص می کنند.

نکته ی مهم:

بیشترین رابط های سی پنل در سطح دامنه شامل یک ابزار برای تغییر رکورد MX دامنه است. این ابزار تنها در صورتی کار می کند که سرور میزبان وب سایت فعال، همان سروری باشد که DNS را برای دامنه مدیریت می کند. این ابزار می تواند تغییرات را در فایل منطقه DNS محلی انجام دهد اما در صورتی که سرور محلی DNS دامنه را اجرا نکند، این فایل کاری را انجام نمی دهد.

مرحله 1: آماده سازی

• تأیید نام سرورها:

اولین مرحله ساخت و ایجاد هر تغییر DNS، تعیین نام های سرور مسئول رکوردهای DNS دامنه با استفاده از دستور whois در کامپیوتر محلی و یا وب سایت آنلاین ارائه دهنده ی خدمات است.
هنگامی که نیم سرورها را کسب کردید، می توانید تغییرات DNS را شروع کنید.
لطفا توجه فرمایید:
اگر شما از Liquid Web’s nameservers (ns.liquidweb.com and ns1.liquidweb.com) استفاده می کنید، برای به روزرسانی DNS دامنه باید با پشتیبانی تماس بگیرید.

• به روز رسانی ارزش های DNS TTL :

اگر تغییراتی را در DNS دامنه بدون به روز رسانی مقادیر (TTL) انجام دهید، کمی زمان می برد تا تنظیمات جدید اثر کنند.

مثال رکورد MX :
domain.com. 14400 IN MX 0 domain.com

در این مثال، 14400 مقدار TTL اندازه گیری شده در ثانیه است. این مقدار را به عدد پایین تری تغییر دهید، مانند 600 (پنج دقیقه).

ما فقط می خواهیم TTL ها را در حال حاضر تغییر دهیم. کاهش آن ها باعث می شود که DNS برای دامنه سریع تر به روز شود، بنابراین هنگامی که شما تغییرات واقعی را اعمال می کنید، در زمان کم تری اثر خواهد کرد.

صبر کنید…

حداقل 24 الی 48 ساعت پس از کاهش مقادیر TTL ، پیش از اعمال تغییرات صبر کنید. این بازه، زمان کافی برای انتخاب TTL های کاهش یافته را در اختیار اینترنت قرار می دهد.

مرحله 2: به روز رسانی رکورد MX

• با استفاده از ترمینال

با استفاده از SSH به عنوان root، وارد سرور خود شوید و به / var / nameddirectory بروید. با استفاده از ویرایشگر متن مورد علاقه خود، فایلی با نام domain.com.db (که domain.com نام دامنه ای است که می خواهید آن را ویرایش کنید) را باز کنید و تغییرات خود را اعمال کنید. شماره سریال دامنه، که در قسمت بالا سمت راست فایل قرار دارد، را به روز کنید و تغییرات خود را ذخیره کنید.
در نهایت، rndc reload domain.com را اجرا کنید تا سرور شروع به استفاده از تنظیمات جدید کند.
به جای اجرای rndc reload، می توانید سرویس نام گذاری شده را مجددا راه اندازی کنید، البته این کار به تعداد دامنه هایی که DNS سرور با آن ها کار می کند، بستگی دارد، یعنی ممکن است برای تکمیل به زمان بیشتری نیاز داشته باشد، که در طی آن وب سایت های شما با مشکل مواجه می شوند.

• با استفاده از WHM :

اگر سرور VPS یا سرور اختصاصی cPanel داشته باشید، می توانید تغییرات DNS را با استفاده از رابط، در Web Host Manager (WHM) انجام دهید. به WHM خود وارد شوید و بخش توابع DNS در سمت چپ را پیدا کنید، همانطور که در زیر نشان داده شده است:

تغییر رکورد Mx دامنه در سی پنل

 

اگر گزینه Edit DNS Zone را انتخاب کنید، لیستی از دامنه ها برای شما باز می شود. دامنه ای که می خواهید تغییر دهید را انتخاب کنید و روی ویرایش در پایین صفحه کلیک کنید.
خطی که MX را به عنوان نوع رکورد نشان می دهد را از منوی کشویی پیدا کنید، همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است:

 

تغییر رکورد Mx دامنه در سی پنل

• اگر ایمیل جدید هاست نیم سرور را دارید:

نام جدید سرور MX را در کادر متن در سمت راست وارد کنید (مطمئن شوید که در انتهای نام (دوره) ذکر شده باشد. به پایین صفحه بروید و روی دکمه ذخیره کلیک کنید.

• اگر تنها آدرس IP ایمیل جدید سرور را دارید:

رکوردهای MX تنها به نام ها اشاره می کنند، نه به آدرس های IP . بنابراین باید نام جدیدی برای آن آدرس IP ایجاد کنید. ایمیل مشخص شده در کادر متن در سمت چپ را پیدا کنید و نوع آن را از CNAME به A تغییر دهید (شماره 1 مشخص شده در تصویر زیر) در همان خط، سمت راست کادر متن آدرس IP ایمیل جدید سرور را وارد کنید (شماره 2 مشخص شده در تصویر) رکورد MX را درmail.domain.com تغییر دهید (شماره 3 مشخص شده در تصویر).

تغییر رکورد Mx دامنه در سی پنل

 

نکته بسیار مهم: به هنگام استفاده از این روش باید به این نکته بسیار مهم توجه داشته باشید که هر کسی که در دامنه ی در حال تغییر شما، از ایمیل استفاده می کند باید از mail.domain.com (که domain.com دامنه ای است که شما در حال تغییر آن هستید) استفاده کند و هر کسی که برای تنظیمات سرور ایمیل، تنها از domain.com استفاده می کند، به هنگام تغییر رکورد MX، به سرور اشتباهی اشاره می کند.

روش فوق را می توانید با هر نامی استفاده کنید یعنی الزاما نباید از mail.domain.com استفاده کنید. تا زمانی که آن یک زیر دامنه است که در نام دامنه به پایان می رسد و به آدرس IP که از روش فوق استفاده می کند، اشاره می کند به درستی کار خواهد کرد.

هم چنین، نمی توانید به سادگی از یک ایمیل در آدرس IP جدید، بدون تنظیم آن در سرور ایمیل برای پذیرش اتصالات، استفاده کنید.
بنابراین پیش از اعمال این تغییرات، اطمینان حاصل فرمایید که به طور کامل آماده هستید.

 

رکوردهای MX چندگانه :

دامنه هایی که حجم زیادی از ترافیک ایمیل را دارند، اغلب به یک لایه افزونگی نیاز دارند. بنابراین اگر سرور ایمیل اصلی و اولیه به هر دلیلی دچار مشکل و اختلال شود، خدمات و سرویس های ایمیل ها هم چنان در دسترس خواهند بود. این امر در صورت استفاده از رکورد های MX چندگانه و تنظیمات اولویت بندی اتفاق می افتد.
برای مثال، به رکورد های فعلی MX برای gmail.com با استفاده از دستور “dig mx gmail.com” نگاه کنید:

تغییر رکورد Mx دامنه در سی پنل

 

دستور dig اطلاعات زیر را در مورد رکوردهای MX gmail نشان می دهد:

• TTL : همانطور که در بالا توضیح داده شد، TTL برای رکورد های MX در اینجا نمایش داده می شود.
• اولویت : سروری با کم ترین شماره، سرور اصلی MX است.
• نام سرور : نام میزبان خود سرور MX .

اعداد اولویتی تعیین می کنند که کدام سرور MX ابتدا متصل شده است.

در مثال بالا، gmail-smtp-in.l.google.com رکورد MX اصلی است، زیرا دارای کم ترین تعداد اولویت ( 5 عدد) است.
اگر یک ایمیل به دامنه شما ارسال شود و سرور MX اصلی به اولین تلاش پاسخ ندهد، سرور ارسال کننده می تواند با سرور دوم و به همین ترتیب تا انتهای لیست ورودی ها ارتباط برقرار کند تا زمانی که پیام برای تحویل پذیرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *