×

ثبت دامنه دامنه

اولین قدم برای ثبت دامنه انتخاب یک نام دامنه مناسب است. همانطور که گفته شد ، انتخاب دامنه برای یک وب سایت مرحله ای بسیار حساس و تاثیرگذار در میزان بازدید از سایت ، می باشد. ثبت دامنه بدون کارشناسی می تواند لطمات زیادی به کسب و کار آنلاین شما بزند. رعایت نکات زیر می تواند شما را در یافتن یک نام دامنه مناسب برای وب سایتتان کمک کند: ۱- دامنه انتخاب شما با نام تجاری شما تا حد ممکن همخوانی داشته باشد .۲- دامنه انتخابی شما تا حد ممکن کوتاه باشد تا براحتی در خاطر مشتریان شما بماند .۳- به راحتی بتوان دامنه را نوشت .۴- به راحتی بتوان دامنه را تلفظ کرد .۵- دامنه انتخابی شما شبیه دامنه های رقیب شما نباشد .۶- دامنه انتخابی شما نقض علامت تجاری شخص دیگری نباشد . پس از انتخاب دامنه مورد نظرتان ابتدا باید چک کنید تا شخص دیگری این دامنه را پیش از شما ثبت نکرده باشد. برای این کار می توانید به صفحه بررسی آزاد بودن دامنه مراجعه فرمایید.این روزها با افزایش روزافزون تعداد سایت ها ، انتخاب یک دامنه مناسب که توسط شخص دیگری ثبت نشده باشد کمی دشوار است. بهترین روش برای ثبت نام دامنه ی دلخواه ، ثبت آن با پسوندهای متنوع دیگر است. پسوندهای زیادی برای ایجاد تنوع در نام دامنه ها ایجاد شده است که شرکت فناوری اطلاعات تکین هاست بسیاری از آنها را به ثبت می رساند.

جهت خرید دامنه به قسمت جستجو و سفارش دامنه بروید، اول از آزاد بودن دامنه مورد نظر خود مطمئن شوید.در صورت آزاد بودن میوانید آن را برای خود ثبت نمایید.

توجه داشته باشید که  جهت ثبت دامنه باید در تکین هاست عضو باشد.یا عضو شوید.

پس از عضویت با زدن کلید ثبت دامنه به ناحیه ی کار بری خود میروید......

نحوه انتقال دامنه از یک registrar به یک registrar دیگر:
 

قبل از اقدام شما می بایست موارد زیر را رعایت نمایید : مطابق با قوانین ICANN می بایست حداقل 60 روز از ثبت و یا انتقال دامین به شرکت ثبت کننده فعلی گذشته باشد. مطابق با قوانین ICANN می بایست حداقل یک روز تا تاریخ انقضا دامین فرصت باقی مانده باشد. با شرکت ثبت کننده فعلی دامین خود تماس حاصل نمایید تا دامین شما را unlock کند و همچنین کد authorization را دریافت نمایید. کنترل نمایید که به ایمیل administrator دامین خود دسترسی داشته باشید و ایمیل فعال باشد. سپس با تماس با بخش فروش اوستا هاست و یا از طریق کنترل پنل نسبت به درخواست برای انتقال دامین به ایران هاست اقدام نمایید.

ادامه مراحل به شرح زیر است:

ایران هاست در خواست انتقال دامنه را برای registrar شما می فرستد. Registrar شما نامه ای را به ایمیل administrator دامین شما برای تایید این انتقال ارسال می کند که شما می بایست مطابق با دستور العمل ذکر شده در آن ایمیل اقدام نمایید. کل مراحل فوق 5 تا 10 روز به طول می انجامد. پس از انتقال کامل دامین ، شما از طریق کنترل پنل ایران هاست می توانید دامین را مدیریت نمایید.

نحوه تمدید دامنه

ثبت دامنه ها معمولا به صورت یک ساله یا بیشترانجام میگیرد. دامنه هادر صورت عدم تمديد در مهلت مقرر در مرحله اول به حالت تعليق درمی آیند، در اين وضعيت ممكن است دامنه غير فعال شده و از انتقال آن نيز جلوگيري مي شود. در اين مدت كه بسته به قوانين رجستررها (شرکت های اصلی ثبت دامنه) ممكن است حدود يك ماه طول بکشد با پرداخت هزينه تمديد در هر زمان دامنه مجددا فعال مي گردد. در غير اين صورت، دامنه وارد مرحله بعدي يعني مرحله بازيابي یا بازخرید مي گردد. در اين مرحله امكان تمديد فقط با پرداخت جريمه و طي مراحل اداري، كماكان امكان ثبت مجدد فراهم مي گردد. پس از يك ماه و نیم دامنه در حالت حذف قرار گرفته و ظرف 5 روز به طور كامل حذف و براي ثبت مجدد در اختيار عموم قرار مي گيرد. مدت زمان ثبت دامنه دائما توسط سیستم کنترل می شود. یک ماه پیش از رسیدن تاریخ انقضاء دامنه ، به صورت خودکار از طریق پست الکترونیکی به مشتریان اطلاع داده می شود. همچنین علاوه بر ارسال پست الكترونيك توسط سيستم، تماس تلفني با مشتركين جهت اطلاع از زمان انقضاء دامنه، در دستور كار بخش خدمات امور مشتركين قرار داده شده است. برای تمديد دامنه ، بدون نياز به مراجعه حضوري و يا تماس با شرکت، به صورت آنلاين انجام می پذیرد.برای تمدید آنلاین دامنه به صفحه تمدید دامنه مراجعه فرمایید.

 

 

 

دامنه

قوانین و مقررات ثبت دامنه‌های درجه یک و درجه دو تحت پسوند ir.

» شرایط ثبت دامنه با پسوند ir.

- حداقل طول دامنه 3 حرف و حداکثر 63 حرف می باشد.
- تنها استفاده از حروف انگلیسی و ارقام و نشانه (-) مجاز می باشد.
- در صورت تمایل به ثبت نام دامنه ها با مفهوم مذهبی خاص مجوز کتبی وزارت ارشاد مورد نیاز است.
-  ثبت دامنه هایی که تداعی کننده فعالیت های غیرقانونی و اعمال مغایر با قوانین به کلی ممنوع می باشد.
- ثبت دامنه با نام پسوندهای عمومی مانند: aero, arpa, biz, com, coop, edu, gov, info, int, mil, museum, name, net, org ,pro ممنوع می‌باشد.
- ثبت دامنه با نام های مرتبط با اینترنت ممنوع می باشد. جهت مشاهده فهرست آنها بر روی این لینک کلیک کنید.
- ثبت دامنه با نامهای ایران، اسامی استانها، شهرستان‌ها و شهرها و کد آنها ممنوع می باشد. جهت مشاهده فهرست آنها بر روی این لینک کلیک کنید.
- ثبت دامنه با اسامی ملی مانند نام مشاهیر، اماکن عمومی و وقایع ملی تنها با مجوز وزارت ارشاد مجاز می‌باشد.
- ارائه آدرس دقیق پستی و کد پستی 10 رقمی جهت ثبت دامنه الزامی می باشد.
- چنانچه قبلا ثبت نام نموده اید و در سایت Nic.ir شناسه دارید باید از صفحه مدیریت رابطه‌های مجاز دسترسی صاحب امتیاز را روی همه قرار دهید تا دامنه توسط ما به نام شما ثبت شود

» شرایط ثبت دامنه با پسوند co.ir.

کلیه قوانین مندرج در بخش دامنه ir. صادق می باشد.
این دامنه مخصوص شرکتهای تجاری ثبت شده بوده و ارائه کپی روزنامه رسمی شرکت الزامی می باشد.

» شرایط ثبت دامنه با پسوند ac.ir.

کلیه قوانین مندرج در بخش دامنه ir. صادق می باشد .
این دامنه مخصوص موسسات آموزش عالی دارای مجوز وزارت علوم، وزارت بهداشت، مجلس شورای اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده و ارائه کپی مجوز مذکور الزامی می باشد.

» شرایط ثبت دامنه با پسوند id.ir.

کلیه قوانین مندرج در بخش دامنه ir. صادق می باشد.
این دامنه مخصوص اشخاص حقیقی تابع کشور ایران بوده و ارائه تصویر شناسنامه متقاضی الزامی می باشد.

» شرایط ثبت دامنه با پسوند net.ir.

کلیه قوانین مندرج در بخش دامنه ir. صادق می باشد.
این دامنه مخصوص شرکتهای ارائه دهنده خدمات شبکه و ISP ها بوده و ارائه کپی مجوز ISP الزامی می‌باشد.

» شرایط ثبت دامنه با پسوند gov.ir.

کلیه قوانین مندرج در بخش دامنه ir. صادق می باشد .
این دامنه مخصوص بخش های اجرایی موسسات و وزارتخانه های جمهوری اسلامی بوده و ارائه درخواست کتبی در سربرگ موسسه الزامی می باشد.

» شرایط ثبت دامنه با پسوند org.ir.

کلیه قوانین مندرج در بخش دامنه ir. صادق می باشد .
این دامنه مخصوص شرکتهای غیرانتفاعی، انجمن‌های علمی، موسسات بین‌المللی ثبت شده و ... بوده و ارائه کپی روزنامه رسمی موسسه الزامی می باشد.

» شرایط ثبت دامنه با پسوند sch.ir.

کلیه قوانین مندرج در بخش دامنه ir. صادق می باشد .
این دامنه مخصوص مدارس، موسسات آموزشی دارای مجوز وزارت آموزش و پرورش بوده و ارائه کپی مجوز مذکور و درخواست کتبی در سربرگ موسسه الزامی می باشد.

» شرایط ثبت دامنه مشابه با نام شرکت یا مؤسسه خاص

در صورتی که دامنه‌ای که در حال ثبت آن هستید مشابه یا مربوط به مؤسسه یا شرکت خاصی بوده و یا به دلیل نقص حقوق ثبتی آنها مغایرت با قوانین جمهوری اسلامی داشته باشد، پس از ثبت دامنه توسط شما، وضعیت دامنه (Status) به حالت In Progress در آمده و ایمیلی با مضمون زیر برای شما ارسال می‌شود:

ثبت این دامنه ممکن است مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران و ناقض حقوق ثبتی دیگران باشد. لازم است در این رابطه به مواد ۶۶ و ۷۶ قانون تجارت الکترونیک که در شماره ۱۷۱۶۷ روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران، مورخ۱۳۸۲/۱۱/۱۱، به چاپ رسیده است توجه داشته و نیز از مقررات حل اختلاف ثبت دامنه مندرج در وبگاهwww.nic.ir آگاه باشید.

- در صورتی که مصر هستید دامنه مربوطه را ثبت کنید، با توجه به قوانین مربوطه مورد اشاره، کافی است در پاسخ به ایمیل مربوطه بنویسید:
از مقررات اطلاع کامل دارید و هرگونه مسئولیت حقوقی در قبال ثبت و استفاده از این دامنه را قبول می‌کنم.
توجه داشتید باشید با این وجود این دامنه ممکن است در آینده مشمول قوانین مذکور گردد.

- در صورتی که برای دامنه‌ای که مشابهت با نام خاص یا شرکتی داشت شرایط فوق پیش نیاید و یا دامنه مربوطه پیش از تأسیس، یا ثبت رسمی‌ شرکت مذکور توسط شما ثبت شده باشد، آن شرکت یا مؤسسه نمی‌تواند مدعی دامنه مربوطه شده مگر آن که ثابت شود دامنه مذکور در جهت سوء استفاده یا ضرر مالی به شرکت مذکور ثبت گردیده است.

- در صورتي كه دامنه‌اي كه مي‌خواهيد ثبت كنيد شباهت با نام شركت يا مؤسسه‌اي را داشت و يا از ظاهرا آن بر مي‌آمد كه ممكن است اين دامنه مورد دعواي شركتي قرار گيرد، در صورتي كه نام دامنه ايراني بوده و شركت مربوطه نيز در ايران باشد، ممكن است از سوي مركز رسمي ثبت دامنه ايميلي با مضمون وضعيت فوق براي شما ارسال گردد. در اين صورت لازم است از صورت صاحب دامنه (كسي كه اسمش در قسمت legal holder) نوشته شده است، كپي شناسنامه به همراه مطلب امضاء شده زير به شماره فاكس 02122295700 ارسال گردد تا وضعيت دامنه در حالت confirm (تأييد شده) قرار گيرد:

بسمه تعالی
موضوع: ثبت دامنه .ir
به: پژوهشگاه دانشهای بنیادی
با سلام،
بدینوسیله آقا/خانم/شرکت ............................................... متعهد می گردد که در صورت بروز هرگونه شکایت و دعاوی حقوقی در مورد نام دامنه ................................مسئولیت قانونی آنرا بعهده خواهد گرفت.

نام و امضا مدیر عامل
مهر
تاریخ

» اجازه ثبت دامنه‌های مربوط به مؤسسات، شرکت‌ها، ادارات، دانشگاه‌ها و...

در صورتی که یک مؤسسه، شرکت، اداره یا سازمان، دانشگاه و... سفارش ثبت دامنه درجه درجه 3 را به شما می‌دهد، ضمن رعایت قوانین فوق در مورد دامنه‌های درجه سه (مجوزهای لازم در این زمینه) لازم است از طرف آن موسسه یا سازمان نامه‌ای رسمی در سربرگ آن مؤسسه و با مهر و امضاء آن مؤسسه به پژوهشگاه دانش‌های بنیادی - واحد ثبت دامنه به نشانی تهران، ضلع جنوبی میدان شهید باهنر (نیاوران) مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات، ساختمان ثبت دامنه یا شماره فکس 22295700 (021) و یا ایمیل info [at] nic [dot] ir با ارسال نموده و شما را به عنوان نماینده جهت ثبت دامنه معرفی کند تا مجوز لازم به شما برای ثبت یا تأیید دامنه داده شود:

نمونه‌ای از متن این نامه:

بسمه تعالی

پژوهشگاه دانشهای بنیادی - واحد ثبت دامنه
احتراماً بدینوسیله این مؤسسه/دانشگاه/سازمان/... آقای (نام فرد ثبت کننده) با نیک‌هندل (نیک هندل فرد ثبت کننده) جهت ثبت دامنه ... معرفی می‌نماید. خواهشمند است اقدام لازم جهت ثبت دامنه مذکور توسط ایشان انجام گیرد.
ضمناً مشخصات مربوطه جهت ثبت در دامنه بدین شرح می‌باشد:
نام مؤسسه:
نشانی:
شهر:
کدپستی:
شماره تلفن:
شماره فاکس:

با تشکر
رئیس مؤسسه/دانشگاه/سازمان/...
مهر و امضاء

 

      قوانین کلی

 • حداقل طول دامنه 3 حرف و حداکثر 63 حرف می باشد
 • تنها استفاده از حروف انگليسی و ارقام و نشانه (-) مجاز می باشد.
 • ثبت دامنه با نام پسوند های عمومی مانند ... biz, com, info, , net, org ممنوع می باشد .
 • نمونه : net.com
 • رعایت قوانین کپی رایت بین المللی

 

      قوانین اختصاصی

 • قوانین دامنه های بین المللی با پسوند ws

این نوع دامنه برای عموم آزاد و قابل ثبت می باشد.

برای کاربران معمولی ثبت دامنه با طول نام دامنه ی 3 کاراکتر مجاز نمی باشد و حداقل می بایست نام دامنه 4 کاراکتر داشته باشد. دامنه‌ی WS از تمام کاراکترهای بین‌المللی در نام دامنه پشتیبانی می‌کند.

توجه : پس از ثبت دامنه های ws امکان حذف دامنه و عودت مبلغ وجود ندارد.

 • قوانین دامنه های بین المللی با پسوند name

این نوع دامنه برای عموم آزاد و قابل ثبت می باشد.

این پسوند معمولا برای نام دامنه هایی که شامل : نام، نام خانوادگی و یا نام و نام خانوادگی باهم می باشند مورد استفاده قرار می گیرد.

تفاوت عمده ی این دامنه با سایر دامنه‌های سطح بالا این است که میتوان دامنه را به صورت یک دامنه ‌ی سطح دوم مثلاً yourname.name یا سطح سوم مانند first.last.name و یا first@last.name نیز ثبت کرد.

نکته ی مهم دیگر در دامنه‌های NAME. این است که وقتی فردی دامنه‌ی سطح سومی به عنوان مثال ؛ nima.moradi.name را ثبت کند نام دامنه‌ی moradi.com به صورت یک دامنه‌ی مشترک در می آید و امکان ثبت آن وجود نخواهد داشت. در این حالت افراد دیگر تنها می‌توانند برای مثال دامنه‌ی ali.moradi.com را ثبت کنند اما هیچ کس نمی‌تواند خود دامنه‌ی moradi.com را ثبت کند.

نکته : پس از ثبت دامنه تا ۵ روز نمی‌توانید مشخصات ثبت کننده‌ی دامنه را تغییر دهید.

نکته : نام دامنه های با پسوند name از کاراکترهای بین‌المللی پشتیبانی می‌کنند.

توجه: دامنه های با پسوند name امکان 4 روز فرصت لغو دامنه و عودت مبلغ ( منهای مبلغ جریمه) می باشد.

 • قوانین دامنه های بین المللی با پسوند pro

این نوع دامنه برای افرادی که دارای یک کسب و کار رسمی می باشند قابل ثبت می باشد.

برای ثبت دامنه با پسوند pro ، در مراحل ثبت دامنه می بایست شغل یا زمینه ی حرفه ای کار خود را انتخاب نمایید. در کادر Profession شغل یا حرفه ی مورد نظر خود را انتخاب کنید . همچنین می توانید از قسمت Other مشاغلی که در لیست وجود ندارند را به صورت انگلیسی وارد نمایید.

توجه : ثبت دامنه‌های با پسوند pro ۳ کاراکتری مجاز نمی باشد.

توجه : ثبت دامنه‌ های با پسوند pro  می‌تواند از یک ساله تا ۱۰ساله باشد، اما تمدید دامنه فقط یک‌ساله ممکن است.

 • قوانین دامنه های بین المللی با پسوند us

این نوع دامنه جهت ثبت برای افرادی که در کشور ایالات متحده سکونت دارند مجاز می باشد و برای استفاده در وب‌سایت‌های مرتبط با آمریکا ایجاد شده است.

در مراحل ثبت این نوع دامنه باید در کادر Nexus Country نام کشور US یا USA را وارد نمایید. در کادر Application Purpose می توانید گزینه ی استفاده ی شخصی را انتخاب نمایید و در قسمت مشخصات می بایست اطلاعات نشانی و تماس مربوط به کشور آمریکا وارد شود.

توجه: دامنه های با پسوند us امکان 4 روز فرصت لغو دامنه و عودت مبلغ ( منهای مبلغ جریمه) می باشد.

 • قوانین دامنه های بین المللی با پسوند ca

این نوع دامنه جهت ثبت برای افرادی که در کشور کانادا سکونت دارند مجازمی باشد.

در مراحل ثبت دامنه های با پسوند ca می بایست نوع رابطه ی خود با کشور کانادا تعیین نمایید.در کارد Legal Type می توانید شهروند کانادا (Canadian Citizen) یا اقامت دائم کانادا (Permanent Resident of Canada) را انتخاب نمایید. تیک مربوط به گزینه ی CIRA Agreement یا موافقت نامه کشوری ثبت دامنه کانادا را فعال نمایید و در قسمت مشخصات می بایست اطلاعات نشانی و تماس مربوط به کشور کانادا را وارد نمایید.

توجه : دامنه‌های CA از کاراکترهای زبان فرانسه نیز در نام دامنه پشتیبانی می‌کنند.

توجه: برای انتقال دامنه‌های CA تنها داشتن کد انتقال دامنه کافی است و نیازی به تأیید رابط ادمین قبلی دامنه نیست.

توجه : پس از ثبت دامنه های CA امکان حذف دامنه و عودت مبلغ وجود ندارد.

 • قوانین دامنه های بین المللی با پسوند asia

این نوع دامنه جهت ثبت برای افراد یا موسسات آسیایی مجاز می باشد و متعلق به هیچ کشور خاصی نیست و همه‌ی آسیایی‌ها از ترکیه تا ژاپن و جزایر اقیانوس آرام از جمله استرالیا و بعضاً اقیانوس هند و حتا قطب جنوب(!) می‌توانند از نام دامنه‌های ASIA. استفاده کنند.

هر کسی می‌تواند یک دامنه‌ی ASIA. ثبت کند. اما بنا به مقررات یک دامنه‌ی ASIA. باید یک تماس CED (اطلاعات تماس یک فرد، سازمان، شرکت یا واحد است که در یکی از کشورهای منطقه‌ی آسیا و اقیانوسیه ثبت شده باشد) داشته باشد.

توجه: ثبت دامنه های ASIA. بین‌المللی (با کاراکترهای غیرانگلیسی) ممکن است.

در مراحل ثبت این نوع دامنه ها می توانید در کادر Legal Type گزینه ی Natural Person یا شخص حقیقی را انتخاب نمایید. در کادر identity form می توانید گزینه ی Passport یا گذرنامه را انتخاب نمایید و در کادر identity number شماره ی گذرنامه ی خود را وارد نمایید.

 • قوانین دامنه های بین المللی با پسوند eu

این نوع دامنه جهت ثبت برای افرادی که ساکن یکی از کشور های اتحادیه ی اروپا باشند مجاز می باشد. هر فرد ساکن اتحادیه‌ی اروپا ، هر شرکت یا سازمانی که در این اتحادیه تأسیس شده باشد می‌تواند دامنه‌ی EU. ثبت کند.

در مراحل ثبت دامنه های با پشوند eu می توانید یکی از دو گزینه‌ی «شخصی» (individual) یا «شرکت/مؤسسه» (Company/Organisation) انتخاب شود.

توجه: پس از ثبت دامنه های eu امکان حذف دامنه و عودت مبلغ وجود ندارد.

توجه: امکان انتقال دامنه‌های eu بلافاصله پس از ثبت وجود دارد.

 • قوانین دامنه های بین المللی با پسوند tel

این نوع دامنه فقط به منظور ارائه ی یک کارت ویزیت آنلاین می باشد. در واقع قابلیت اتصال به هیچ هاستی جهت راه اندازی یک وب سایت بر روی آن را ندارد. مجموعه‌ی دامنه‌های tel. ثبت شده یک کتابچه‌ی راهنما یا دفترچه تلفن بین‌المللی ایجاد می‌کنند که در آن‌ها می‌توان انواع اطلاعات مورد نیاز درباره‌ی مالک هر دامنه را روی سیستم DNS مشاهده کرد بدون آن‌که نیاز به ایجاد یک وب‌ سایت یا تهیه‌ی یک فضای هاست باشد . با وارد نمودن مشخصات خود و یا کسب کارتان در اطلاعات دامنه ، این مشخصات مشابه یک کارت ویزیت قابل رویت خواهند بود.

در کادر Legal Type می توانید یکی از گزینه های Natural Person (شخص حقیقی) یا Legal Person (شخص حقوقی) را انتخاب نمایید.

 • قوانین دامنه های بین المللی با پسوند mobi

این نوع دامنه جهت ثبت برای عموم آزاد می باشد اما به این دلیل که این نوع دامنه ها برای سایت هایی درنظر گرفته شده است که با ابزار های موبایلی سازگاری کامل دارند، لازم است ثبت کننده خط مشی های سازگاری سایت با موبایل را در طراحی سایتش رعایت نماید. از جمله قابلیت های اصلی که یک وب سایت سازگار با موبایل باید داشته باشد قابلیت WAP  می باشدکه قابلیت بازدید از طریق تلفن های همراه را ایجاد می کند. دامنه‌ های با پسوند mobi. برای سایت‌هایی تعبیه شده اند که مخصوص کار با ابزارهای موبایلی طراحی شده‌اند و کار وب گردی از طریق گوشی‌ها را بسیار آسان نموده اند. داشتن یک دامنه‌ی mobi. جهت معرفی سایت شما به کاربرانتان به منظور قابل استفاده بودن بر روی دستگاه های تلفن همراهشان بسیار موثر می باشد.

 • قوانین دامنه های بین المللی با پسوند uk

این نوع دامنه جهت ثبت برای عموم مجاز می باشد. برای ثبت این نوع دامنه لازم است اشخاص حتما ساکن کشور انگلستان باشند.نکته ای که در ثبت این نوع دامنه ها وجود دارد این می باشد که تنها پسوند های مرتبه ی سوم مانند co.uk قابل ثبت می باشند.

درمراحل ثبت این نوع دامنه در کادر Legal Type به معنی نوع حقوقی مالکیت دامنه، می توانید گزینه ی Individual یا شخصی را انتخاب نمایید. در کادر Registrant Name نیز نام خود را بعنوان ثبت کننده ی دامنه و به صورت لاتین وارد نمایید.

انتقال دامنه‌ی UK بلافاصله پس از ثبت ممکن است. این دامنه ها امکان قفل نمودن ندارند و بدون کد انتقال قابل جابه جایی می باشند.

توجه: امکان ثبت دامنه های مرتبه ی دوم uk وجود ندارد.

توجه: پس از ثبت دامنه های uk امکان حذف دامنه و عودت مبلغ وجود ندارد.

 • قوانین دامنه های بین المللی با پسوند biz

این نوع دامنه جهت ثبت برای عموم آزاد می باشد اما تنها دامنه‌ی اینترنتی است که مختص استفاده در کسب و کار طراحی شده است. داشتن پسوند BIZ در نام سایت نشان دهنده‌ی یک شرکت یا واحد اقتصادی واقعی است و اعتماد به دامنه را افزایش می‌دهد.

نکته : دامنه‌ی BIZ از کاراکترهای بین‌المللی پشتیبانی می‌کند.

توجه: دامنه های با پسوند BIZ امکان 4 روز فرصت لغو دامنه و عودت مبلغ ( منهای مبلغ جریمه) می باشد.

 • قوانین دامنه های بین المللی با پسوند co

این نوع دامنه جهت ثبت برای عموم آزاد می باشد و هر کسی می‌تواند یک دامنه‌ی CO ثبت کند و محدودیتی از لحاظ محل سکونت یا نوع استفاده برای ثبت دامنه وجود ندارد. در خصوص ثبت دامنه های سطح سوم مانند COM.CO، NET.CO و NOM.CO  نیز برای عموم آزاد می باشد. این نوع دامنه ها را نمی توان بیشتر از 5 سال ثبت نمود . ثبت دامنه CO برای نام وب‌ سایت ‌های تجاری بسیار مناسب است.

توجه: پس از ثبت دامنه های CO امکان حذف دامنه و عودت مبلغ وجود ندارد.

 

نمودار پایین چرخه حیات دامین ها را طبق قوانین موسسه ICANN نشان می دهد. توجه داشته باشید که دامین های ir از این قاعده مستثنی می باشند که در ادامه به بررسی آن خواهیم رسید.

چرخه حیات دامنه عمومی

 

آزاد (Available)

در این دوره دامین برای ثبت آزاد می باشد و می توان با پرداخت هزینه ثبت دامین آن را به نام خود ثبت نمود.

فعال(Active)

در این دوره دامین فعال بوده و مالک آن می تواند در هر زمان دامین را تمدید نماید. مدت تمدید به انتهای مدت اعتبار دامین اضافه خواهد شد همچنین مدت اعتبار دامین نمی تواند بیش از 10 سال از تاریخ جاری باشد.

منقضی (Expired)

در صورتی که در دوره Active دامین، تمدید صورت نگیرد، در این دوره دامین غیر فعال خواهد شد. البته در طول این دوره مالک دامین می تواند با پرداخت هزینه تمدید، آن را مجددا تمدید نموده و به حالت Active بازگرداند.

دوره بازخرید (Redemption Grace Period)

پس از گذشت 45 روز از تاریخ انقضای دامین این دوره 30 روزه آغاز می شود در این دوره همانند دوره Expired دامین غیر فعال می باشد. در این دوره تمدید دامین تنها توسط مالک دامین و با پرداخت مبلغ جریمه 120 دلاری مازاد بر هزینه تمدید دامین امکان پذیر است.

دوره حذف(Pending Deletion)

در این دوره 5 روزه حتی مالک دامین نیز نمی تواند دامین را تمدید کند و پس از اتمام این دوره دامین برای ثبت مجدد توسط همگان آزاد خواهد شد و به حالت Available درخواهد آمد .

نمودار فوق چرخه حیات دامین های IR را طبق قوانین پژوهشگاه دانشهای بنیادی/مرکز ثبت دامنه های آی آر نشان می دهد.

آزاد (Available):

در این دوره دامین برای ثبت آزاد می باشد و می توانید برای یکسال و یا برای پنج سال، آنرا به نام خود ثبت نمود.

راهنما: جهت آزاد بودن دامنه خود، به این آدرس وارد شوید.

برای ثبت دامین توسط وب رمز به این آدرس مراجعه کنید.

فعال(Active):

در این دوره دامین فعال بوده و مالک آن می تواند در هر زمان آنرا تمدید نماید. مدت تمدید به انتهای مدت اعتبار دامین اضافه خواهد شد همچنین مدت اعتبار دامین نمی تواند بیش از 5 سال از تاریخ جاری باشد.

راهنما: جهت تمدید سرویس دامنه خود، راهنمای تمدید دامنه را مطالعه نمایید.

تذکر: از هر زمان که نسبت به تمدید دامنه خود اقدام نمایید، دامنه تمدید میشود و شما هیچ زمان یا مبلغی را از دست نخواهید داد. به طور مثال میتوانید در هر زمان دامنه خود را، برای دو یا جند دوره زمانی بعد هم تمدید نمایید.

منقضی (Expired):

در صورتی که در دوره Active دامین، دامین تمدید نشود. در این دوره حدودا 30 روزه دامین غیر فعال خواهد شد. البته در طول این دوره حدودا 30 روزه مالک دامین می تواند با پرداخت هزینه تمدید، دامین را مجددا تمدید نموده و به حالت Active بازگرداند.

دوره قفل(Lock):

در این دوره حدودا 30 روزه مالک دامین می تواند با پرداخت جریمه و مبلغ تمدید، دامین را تمدید کند و پس از اتمام این دوره دامین برای ثبت مجدد توسط همگان آزاد خواهد شد و به حالت Available درخواهد آمد.

دوره حذف (Pending Deletion)
در این دوره حدودا ۱۰ روزه حتی مالک دامنه نیز نمی تواند دامنه را تمدید کند.
پس از اتمام این دوره دامنه برای ثبت مجدد توسط همگان آزاد خواهد شد و به حالت Available در خواهد آمد.

تذکر: تضمینی وجود ندارد که دامین در این زمان آزاد شود. زیرا شغل جدیدی در فضای مجازی با عنوان خرید و فروش دامنه ایجاد شده است که برنامه نویسان می توانند توسط برنامه های مختلف در لحظه اول آزاد شدن دامنه، آن را خریداری کنند و سپس دامنه را با قیمت های مورد نظر خود به فروش برسانند.

نکته: بهتر است موارد زیر را در نگهداری دامین های خود انجام دهید.

– دامین ها میبایست حداکثر 10روز قبل از تاریخ اتمام تمدید شوند.
با توجه به قیمت گذاری دامین های آی آر بهتر است کلیه دامین ها به مدت 5 سال تمدید شوند.
درصورتیکه حتی 1 روز از تاریخ اتمام یک دامین گذشته باشد مشترک میبایست برای تمدید دامین مورد نظر تا 20 روز پس از اتمام تاریخ دامنه دو برابر مبلغ تمدید را پرداخت نماید.
با توجه به ایمیل های مربوط به تمدید که برای مشتری از سوی مرکز ثبت دامنه/www.nic.ir ارسال می شود از دست دادن یک دامنه کاملا با مسئولیت مشتری میباشد.
–  طرف حساب تمام دامنه های آی آر ثبت شده خود مرکز ثبت دامنه های آی آر است. تنها دقت کنید که شناسه ایرنیک اختصاص یافته برای دامنه، شناسه ایرنیک شما باشد.

TOP